Természetesen!

Az elmúlt évek kutatási eredményei azt bizonyítják,  hogy a természetes fogamzásgátlás nagyon biztonságos lehet,  ezenkívül megadja annak lehetőségét, hogy a nő a saját testével  összhangban védekezhessen.  

A természetes fogamzásgátlás esetén arról van szó, hogy a női termékenység jeleinek megfigyelése és értelmezése alapján megbízható módon meghatározzuk azokat a napokat, amikor a nő teherbe eshet, és ennek megfelelően ebben az időszakban más fogamzásgátló módszert is igénybe kell vennie, vagy az önmegtartóztatást választja, amennyiben el szeretné kerülni a terhességet. A nemi hormonok irányítják a női termékenységet és gondoskodnak a ciklus alatti termékenységi jelek változásáról. A ciklus alatt az alábbi termékenységi jelek változnak: a testhőmérséklet változása, a hormonszint változása, a méhnyak nyálkahártyájának változása és a méhszáj állapotának változása. A termékenységi jelek párhuzamos megfigyelése alapján következtetéseket vonhatunk le a termékeny, illetve terméketlen napokról. Tudniillik a nő a ciklus legtöbb napján terméketlen, így a terhesség kialakulása lehetetlen. Ciklusonként csupán 6 napon át eshet teherbe a nő. Aki el szeretné kerülni a terhességet, annak ezeken a napokon más fogamzásgátló módszert is használnia kell, vagy az önmegtartóztatást választja – az összes többi napon viszont védekezés nélkül engedhet szexuális vágyának.

Ébredési hőmérséklet mérése 

Természetes fogamzásgátlás hőmérésselAz egyik legismertebb módszer a hőmérőzés, amelynek lényege, hogy a ciklus második felében az alaphőmérséklet néhány tized fokkal megemelkedik és ez az emelkedés egészen a menstruációig (vagy az előtte lévő 1-2 napig) fennáll. A hőmérőzést a ciklus első napján vagy a menstruáció utáni első napon kezdjük. Az alaphőmérsékletet mindig közvetlenül ébredés után mérjük (minimum 5 óra alvás után), még mielőtt az ágyból kikelnénk, lehetőleg minden nap azonos időben. Kizárólag testüregben (szájban nyelv alatt, hüvelyben, végbélben) mért hőmérséklet értékelhető. Minden esetben ügyeljünk a hőmérő gondos fertőtlenítésére, nehogy pont attól kapjunk el valami fertőzést. A hőmérsékleti adatokat soha ne önmagukban, hanem grafikonon vezetve értékeljük. Minimum két hónapon át vezetett görbe értékelése után lehet következtetni a peteérés meglétére, valamint az ovuláció idejére. A szabályos görbén a ciklus első felében a hőmérséklet alacsonyabb, majd közvetlenül az ovuláció előtt hirtelen leesik (figyelem: ez nem mindenkinél történik meg). Az ovuláció után 24-48 órával a hőmérséklet hirtelen vagy fokozatosan megemelkedik és a ciklus második felében a hő pár tized fokkal magasabb a ciklus első felében mért eredményhez képest. (Nem baj, ha a hőmérséklet nem megy 37 fok fölé, mert ez egyénenként változhat, mindig a ciklus első felében mért hőmérséklethez viszonyítsuk.) Ha nem következik be a teherbeesés, akkor a menstruáció előtt egy-két nappal, vagy akár a menstruáció napján a hőmérséklet hirtelen leesik. Amennyiben a hőmérséklet fent marad, akkor jó esély van a terhességre. A hőmérőzés hátránya, hogy a legkisebb betegség, gyógyszerszedés, kialvatlanság is befolyásolhatja.

Méhszáj vizsgálata 

A méhszáj vizsgálatából is vonhatunk le következtetéseket, ugyanis a tüszőrepedés idején a hüvelybe felnyúlva azt tapasztalhatjuk, hogy a méhszáj puhább és nehezebben elérhető, mint máskor, enyhén kinyílik. Ez a módszer rendkívül szubjektív, és nagy gyakorlat szükséges az elsajátításához.

Törpemikroszkóp

Peteérésjelző tesztek

Meg kell említeni a patikákban kapható törpemikroszkópot, amelynek lényege, hogy a hüvelyváladékot vagy a nyálat vizsgálva az ovuláció idején páfrányos mintát mutat. 

Peteérésjelző tesztek

A peteérés időpontjának meghatározására a jelenleg rendelkezésre álló legmegbízhatóbb módszer a peteérésjelző tesztcsík vagy tesztkazetta. A peteérés során az LHhormon mennyisége fokozatosan emelkedik, majd a tüszőrepedés előtt 24-36 órával eléri a csúcsát. Az ovulációs teszt képes a vizeletből kimutatni ezt az emelkedést.

Méhnyak-nyák vizsgálat 

Ez egy viszonylag egyszerű módszer az ovuláció idejének meghatározására. Nyákot nyerhetünk vizeletürítés előtt papír zsebkendővel vagy vécépapírral a hüvely bemenetét megtörölve. Erről bővebben a „Billings módszer” című cikkben olvashatsz.

Kapcsolódó tartalmak

A magzat fejlődése

A petesejt és a hímivarsejt egyesülése után a megtermékenyült petesejt osztódni kezd és megkezdi utazását a méh ürege felé. A beágyazódásig eltelt időszakban  – 7-10 nap

Tovább olvasom »
Mindenki ezt kérdezi!
Fogamzásgátlás

Megelőzés,…

Megrémít egy váratlan terhesség gondolata? Nem tudod eldönteni milyen fogamzásgátlást válassz?Mit is jelent a megelőzés?Túl sok az információ a médiából és nem tudod mit higgyél,

Tovább olvasom »
Billings módszer
Fogamzásgátlás

Billings módszer

Egy ausztrál házaspár – Evelyn és John Billings –  által kidolgozott természetes módszer, a XX. századi  orvostudomány egyik legnagyobb felfedezése.  A módszer alapja az önmegfigyelés.

Tovább olvasom »

VITÁK AZ ABORTUSZRÓL

Napjainkban az abortusz körül óriási viták zajlanak. Érzelmektől és indulatoktól túlfűtött vélemények látnak napvilágot, és emberek képesek egymásnak esni, mert különböznek a nézeteik az abortuszról.

Tovább olvasom »